Maso se jí od pravěku, je to normální

Když se rozhodnete stát veganem či vegetariánem a dozví se o tom vaše okolí, přijde nekonečné množství otázek a hloupých poznámek. "Ale zvířata stejně umřou!" "Jeden člověk nic nezmění." "Když nejíst maso, budeš mít nedostatek bílkovin." "Ale maso je zdravý!" "Přece nebudeš žrát jenom zrní." A spousta dalšího. Postupně všechny plánuji zpracovat ve článku, kde prozradím, co je pravda. Jenom malý spoiler, bez masa neumřete do druhého dne a bílkoviny můžete jíst i z rostlinných zdrojů - je to zdravější, levnější a nemusí kvůli tomu umírat zvířata. Nicméně už k dnešnímu tématu - první blbé poznámce. Existuje ve více variantách. Většinou je to však: "Jíst maso je normální" a "Maso se jí už od pravěku."

Ježky sice nejíme, ale fotku kuřete bohužel nemám - zatím.

Nechci tvrdit, že je to lež. Nebudu se tu dokonce ani zabývat starými civilizacemi - například v Indii, starém Řecku atd., které byly silně vegetariánské. Samozřejmě všichni víme, že v pravěku lidé sbírali plody lesa a lovili mamuty. Ale copak to něco znamená? Ano, maso se jedlo po několik tisíc let. Jenže to nemá nic společného s tím, že je to správné. A tím spíš to neznamená, že bychom s tím měli pokračovat.

V pravěku lidé také žili v jeskyních. Většina z nás žije v paneláku, rodinném domě nebo jiné modernější formě bydlení než je jeskyně. Vsadím se, že nikdo, kdo může číst články na internetu, v ní nežije.  Také nežijeme uspořádáni v kmenech či rodech. Zkrátka se toho od doby kamenné spousta změnila. Díky bože za to. Jinak bychom neměli žádné mobily, počítače, internet, elektriku, záchod, nemocnice, obchody, nic. Nevím, jak vy, ale já jsem neskutečně ráda, že existuje něco, čemu se říká pokrok.

Když jsme tedy změnili způsob bydlení a celkový životní styl, proč bychom se měli odvolávat zrovna k jedení masa? Je v pořádku, že se vše ostatní změnilo, ale maso musíme jíst dál. Navíc v pravěku lidé nechovali prasata v šílených podmínkách velkochovů, ale lovili mamuty, kteří celý život běhali někde venku, takže opravdu žili. Neprotrpěli celý život zavření v minimálním prostoru bez toho, aniž by jednou v životě viděli třeba slunce. Navíc jejich maso bylo výrazně zdravější, protože nebylo plné antibiotik a dalších sraček.

Víte, co je hlavní? Tenkrát lidé lovit museli, aby přežili. Logicky neexistovalo tofu, neměli supermarkety a dost často ani dostatek jakékoliv stravy. Museli jíst maso, aby přežili. Ale my nemusíme. Všichni, kteří si můžeme číst blogy na internetu máme zároveň dostatek potravy. Můžeme si dojít do Billy nebo Albertu a dokonce máme volbu, jestli si koupíme čočku, tofu nebo kuřecí maso. Máme možnost volby, zda budeme podporovat zabíjení zvířat nebo ne. V pravěku takovou možnost neměli.

Už chápete, proč je blbost tvrdit, že bychom měli jíst maso, protože se jí od pravěku? A že je normální jíst maso? Že ho jí každý? Ano. Teď a tady. Ale například v Indii v roce 2006 bylo 31% obyvatel vegetariáni. Ale znamená to vůbec něco? Ne. To, že každý kolem vás žere mrtvoly ještě neznamená, že je to správné.

Vždyť přece také přece víte, že ve starověku bylo normální, že rodina měla otroka, který byl jejich majetkem a kdykoliv ho beztrestně mohli zabít. Nebo o několik set let později: válka Sever proti Jihu v Americe se vedla o otroctví. Dříve bylo normální, že ženy neměly žádná práva - nemohly chodit do školy, volit, nic. A není to přitom až tak dávno, kdy se to změnilo. Jednu dobu byly normální procesy s čarodějnicemi, jejich upalování. Pronásledování nekatolíků. Hitlerovi přišlo normální (a správné!) vyvražďování Židů. Nebo třeba komunismus. V současnosti dětská práce a hrozné podmínky zaměstnanců v asijských továrnách?

Také to bylo normální. Když jste ve starověku bydleli v dobré čtvrti, všichni vaši sousedi měli otroka. To z toho ovšem nedělá správnou věc. Když něco dělají všichni, neznamená to, že je to správná věc. Lidé si buď neuvědomují, jaký špatný vliv jejich činnost má, nebo pro ně má tak výrazné benefity, že s tím pokračují, i když ví, že to je špatné.

Proč tedy lidé v současnosti jedí maso? Věří, že je to zdravé, že to musí dělat, aby byli zdraví. Protože to dělají všichni kolem nich, tak je ani nenapadne o tom přemýšlet. Je jednodušší přivírat oči a nic neřešit, než jít proti proudu. U některých je to nevědomost, někteří jsou prostě ignoranti. A co s tím můžeme dělat, když se staneme vegetariány a chceme šířit myšlenky boje proti utrpení zvířat? Hlavně o tom musíme mluvit, aby lidé věděli, o co jde, co mohou dělat atd. Především musíme něco dělat a ne jenom o tom přemýšlet. Když to neuděláme mi, nikdo jiný to za nás neudělá. Což je tady důvod založení tohoto blogu.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Matka se mě pokusila otrávit

Přecpaná skříň, zdravá strava